Historia Jodo w Polsce

Ta archiwalna witryna podsumowuje starty w turniejach Jodo zawodników i drużyn Polskiego Związku Kendo oraz wspomina trenerów, zawodników i nauczycieli związanych z Jodo w Polsce.

Od 2003 roku zawodnicy Polskiego Związku Kendo reprezentują Polskę na Mistrzostwach Europy Jodo. Od tych samych lat startują też na wielu mniej oficjalnych zawodach w całej Europie, takich jak Ishido Cup, Mistrzostwa Niemiec, Mistrzostwa Szwajcarii, Paris Jodo Sai czy zawody koryu jodo organizowane w Wielkiej Brytanii i Holandii. Od 2006 roku odbywają się Mistrzostwa Polski Jodo oraz Turniej Par Jodo na Letnim Gasshuku. Pierwsze medale Mistrzostw Europy do Polski przywieźli Adam Kitkowski i Jarosław Wolny w 2004 roku, z Mistrzostw Jodo Europy w Szwecji. 

60

medali indywidualnych na Mistrzostwach Europy

9

medali drużynowych na
Mistrzostwach Europy

39

reprezentantów Polski na
Mistrzostwach Europy

18+1

złotych medali
Mistrzostw Europy

Od roku 2004, do roku 2023 polscy zawodnicy przywieźli z Mistrzostw Europy Jodo łącznie 60 medali z turnieju indywidualnego, w tym 18 medali złotych, 13 medali srebrnych, 29 medali brązowych i 3 nagrody kantosho. Oznacza to, że zwykle nasi jodocy wygrywają swoje finałowe walki. Do tego zdobyliśmy 9 medali w turnieju drużynowym Mistrzostw, w tym sześciokrotnie miejsce trzecie, dwukrotnie miejsce drugie i jeden złoty medal. Zaszczytu reprezentowania Polski na zwodach centralnych dostąpiło 39 osób, reprezentujących 8 klubów z 7 miast. Dwa z tych klubów już nie istnieją, choć mają swoich następców. W 2019 roku zorganizowaliśmy w Polsce 18. Mistrzostwa Europy Jodo, dołączając do grona krajów najbardziej zaangażowanych w promocję Jodo w Europie. 

Te wyjątkowe chwile w historii polskiego Jodo chcielibyśmy przypomnieć, wspominając 20 lat wspólnych treningów i sukcesów na arenie międzynarodowej.