Jarosław Paprocki

Złoty medalista Mistrzostw Europy
Jodo 2 dan

Kiedy i gdzie zacząłeś trening Jodo?

Trening Jodo rozpocząłem w lutym 2022 w klubie SKK Kyojinbukan w Trójmieście.

Dlaczego zacząłeś ćwiczyć Jodo?

Przez 6 lat trenowałem kendo w czasie liceum/studiów, także zawsze ciągnęło mnie do tego typu sztuk walki. Po dłuuugiej przerwie postanowiłem wrócić do budo, padło na iaido. Po przyjściu na trening jodo/iaido w klubie, zacząłem trenować także jodo i jak to mówią - the rest is history ;) Podobnie jak w kendo, bardzo mi się podoba możliwość trenowania z drugą osobą w parze. Wzajemne nakręcanie się wyciąga z człowieka pokłady energii, które w przeciwnym razie byłyby nieosiągalne.

Opisz swój typowy trening Jodo.

Zaczynamy zawsze od 12 form kihon. Potem trening zależy w dużym stopniu od osób obecnych na treningu, tzn. od ich poziomu zaawansowania. Najczęściej skupiamy się na 2-3 formach i szlifujemy szczegóły. W przypadku większej liczby początkujących, staramy się często zmieniać w parach, aby każdy mógł poćwiczyć  z każdym.

Opisz pierwsze MEJ w których wziąłeś udział. Opowiedz o swoich wrażeniach z tych zawodów.

Moje pierwsze zawody to MEJ 2023 w Magglingen w Szwajcarii. Były to moje pierwsze zawody sportowe rangi europejskiej. I pierwszy raz w Szwajcarii 🙂 Nerwy i stres zjadły mnie w trakcie turnieju indywidualnego, ale może właśnie to pomogło w osiągnięciu złota z drużyną. Coś za coś 🙂 Spotkanie jodoków z całej Europy (i nie tylko) to zawsze wielka wartość dodana tego typu turniejów i seminariów. 

Który moment mistrzostw najbardziej zapadł Ci w pamięć?

Moment, gdy staliśmy całą drużyną ustawieni w rzędzie czekając na wręczenie medali. Dopiero wtedy emocje opadły i zacząłem rejestrować co się dzieje. Była niesamowita radość i duma z osiągniętego wyniku. Łezka w oku sensei Machury (który stał wśród sędziów turnieju) świadczył o tym, że drużyna osiągnęła coś naprawdę wyjątkowego 🙂

Czy masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na walkę ze stresem w czasie zawodów?

Sprawdzone? Niestety nie. Stres towarzyszy mi od kiedy tylko pamiętam. Tak naprawdę nie mam żadnego sposobu. Po prostu ta fala emocji musi przeze mnie przepłynąć i w końcu jest lepiej. Widać to było po wynikach w turnieju drużynowym. Największy stres opadł przed kluczowymi walkami o półfinał i finał, gdzie mogłem najbardziej pomóc drużynie.

Jaki jest dla Ciebie najbardziej wymagający aspekt Jodo?

Jodo (przynajmniej dla mnie) stwarza wrażenie, że jest proste. Dopóki nie zacznie się go trenować. Wtedy z każdym miesiącem treningu okazuje się, że jest to coraz trudniejsze, odkrywa się coraz więcej szczegółów. To ciągłe poczucie odkrywania czegoś nowego, doskonalenia się w jodo powoduje, że nie tracę zapału, a wręcz przeciwnie.

Przedstaw swoje osiągnięcia zawodnicze w Jodo na Mistrzostwach Europy oraz na innych turniejach.

MPJ 2022 w Raciborzu - brązowy medal
MPJ 2023 w Raciborzu - złoty medal
MEJ 2023 w Magglingen - złoty medal w drużynie

Jakie cele stawiasz sobie dzisiaj?

Nie mam celów odnośnie medali na zawodach. Moim celem jest nauka jodo, odkrywanie jego kolejnych tajemnic 🙂