Agnieszka Krawczyk

Trener Kadry Polski Jodo w latach 2022 - obecnie

Jak długo trenujesz Jodo i jak długo byłeś trenerem Kadry Narodowej?

W październiku 2023 roku minęło 10 lat odkąd zaczęłam ćwiczyć jodo. Trafiłam do dojo, w którym nauczyciel był mocno zaangażowany w wyjazdy szkoleniowe i aspekt zawodniczy, więc zaledwie po 2-3 miesiącach od pierwszego treningu trafiłam uczestniczyłam w moim pierwszym zgrupowaniu i od razu się w tym zatraciłam. Od dwóch i pół roku pełnię funkcję Trenera Kadry Narodowej i wciąż piastuję to stanowisko.

Jak zostałeś trenerem Kadry?

Gdy został rozpisany konkurs, zgłosiłam swoją kandydaturę. Oczywiście, rozważałam tę decyzję już dużo wcześniej. Miałam sporo wątpliwości, czy podołam tak odpowiedzialnej roli, jednak mój nauczyciel mnie do tego zachęcił. W tej roli zastąpiłam Piotra Urbanka.

Jak oceniasz poziom polskiego Jodo?

Obecnie poziom polskiego jodo jest bardzo wysoki. Co roku wracamy z Mistrzostw Europy z medalami zarówno indywidualnymi, jak i drużynowymi, a w 2023 roku po raz pierwszy zdobyliśmy drużynowe złoto. W porównaniu z innymi krajami znajdujemy się w czołówce już od kilku lat. Cieszę się, że trafiłam tutaj na ludzi, którzy są mocno zaangażowani, ciągle chcą się rozwijać i doskonalić, a trening z nimi jest zawsze wartościowy.

Jaki jest kluczowy element sukcesu zawodnika w Jodo? 

Niezależnie od tego, czy sukcesem nazwiemy medal na Mistrzostwach Europy Jodo, zdany egzamin czy opanowanie danej techniki, ilość czasu i wysiłku włożonego w trening zawsze przekłada się na nasze wyniki. Kluczowym elementem jest regularność i systematyczność, które pozwalają na stopniowe doskonalenie umiejętności. Przede wszystkim ważny jest trening własny, podczas którego uczymy się kontrolować swoje ciało i świadomie praktykować jodo, zamiast jedynie odtwarzać schematy. Oznacza to pełne zaangażowanie i koncentrację na każdym ruchu, co prowadzi do głębszego zrozumienia technik i poprawy ich wykonania. Pod pojęciem treningu rozumiem zarówno techniczny trening jodo, jak i każdy inny, na przykład siłowy, który wpływa na na nasze możliwości fizyczne i kondycję.  

Jakie cechy są najważniejsze u adeptów Jodo?

Myślę, że przede wszystkim kluczowa jest determinacja. Silna wola do nauki, doskonalenia swoich umiejętności oraz wytrwałość w treningach to elementy, które trzymają nas przy tym, co robimy, nawet w momentach naturalnych kryzysów i spowolnienia postępów. Drugą ważną rzeczą, którą trzeba sobie wypracować jest koncentracja. Umiejętność skupienia się na technikach, czasem na drobnych szczegółach, na przeciwniku i sytuacji, jest niezbędna.

Z których osiągnięć trenerskich jesteś szczególnie dumny?

Drużynowe złoto w 2023 roku na Mistrzostwach Europy Jodo cieszy mnie najbardziej. Po raz pierwszy w historii udało nam się osiągnąć taki wynik, a ja miałam okazję być częścią drużyny i aktywnie przyczynić się do wygranej. Muszę jednak zaznaczyć, że choć wynik ten osiągnęliśmy za mojej kadencji trenerskiej, nie mogę przypisać sobie wszystkich zasług. Od wielu lat ciężar prowadzenia ogólnopolskich seminariów spoczywał na sensei Andym Watsonie oraz wieloletnim trenerze kadry jodo, sensei Łukaszu Machurze. Od zeszłego roku do grona prowadzących centralne seminaria dołączyli również jodocy z 5. i 6. danem. Każdy sukces polskiego jodo na arenie międzynarodowej jest więc w dużej mierze ich zasługą, a ja miałam szczęście trafić na moment, kiedy udało się zdobyć to najwyższe wyróżnienie.

Opisz rolę trenera Kadry w Jodo.

Odkąd zaczęłam uczestniczyć w seminariach jodo w Polsce i aktywnie brać udział w zawodach, prawie wszystkie zgrupowania w kraju, z wyjątkiem jednego tuż przed Mistrzostwami Europy Jodo, prowadzonego przez Trenera Kadry, były organizowane przez doświadczonych nauczycieli, głównie z zagranicy. Jak już wspomniałam wcześniej, był to głównie Andy Watson sensei. Od pewnego czasu do grona prowadzących dołączyły również osoby z wysokimi stopniami jodo z naszej społeczności PZK. Mimo, że trener często przekazuje prowadzenie zgrupowań bardziej doświadczonym osobom, ma on realny wpływ na kształt szkoleń i kierunek rozwoju Kadry. Jest on bowiem odpowiedzialny za przygotowanie planu szkoleniowego.Trener pełni także funkcję selekcjonera reprezentacji, i to on decyduje o tym, kto znajdzie się w składzie drużyny.

Czy doświadczenie zawodnicze w Reprezentacji pomagają w pełnieniu roli trenera?

Wydaje mi się, że doświadczenie zawodnika jest niezbędne, aby zrozumieć, jak to wszystko działa od środka. Będąc zawodnikiem, poznajemy cały ten świat stresu i rywalizacji na własnej skórze. Taka bezpośrednia więź z wynikami swojej pracy pozwala lepiej rozumieć psychiczne i fizyczne wyzwania, przed jakimi stają zawodnicy. Gdy sportowiec staje się trenerem, jego wcześniejsze doświadczenia z zawodów i treningów stają się bezcennym źródłem wiedzy. Pozwala to na lepsze zrozumienie motywacji, lęków i ambicji zawodników, którymi teraz się opiekuje. Wydaje mi się, że trener, który sam przeszedł przez wszystkie etapy kariery sportowej, potrafi skuteczniej motywować zawodników. Może też dawać przykład własnymi przeżyciami i lekcjami wyniesionymi z kariery sportowej.

Jakie cele powinna stawiać sobie Kadra Jodo na przyszłość? 

Każdy członek kadry powinien pracować nad doskonaleniem swoich technik. Regularne indywidualne treningi, skupione na poprawie szczegółowych elementów walki, są kluczowe. Natomiast dla całej drużynym, regularne wspólne treningi są fundamentem rozwoju i powinniśmy dążyć do jak największej ilości takich spotkań.Nie tylko podnoszą umiejętności techniczne zawodników, ale przede wszystkim budują zaufanie wśród członków drużyny. I choć nie mogę nie dodać, że powinniśmy postawić 

Jakie rady miałbyś dla zawodników, którzy chcieliby dostać się do Reprezentacji Narodowej i osiągnąć sukces?

Przede wszystkim regularnie trenować, uczestniczyć w jak największej liczbie zgrupowań i ćwiczyć z jak największą liczbą ludzi. Ważne jest stworzenie sobie przestrzeni do dobrego, świadomego treningu. Tylko systematyczne i jakościowe treningi z nastawieniem na wymierzalne cele pozwolą pójść naprawdę do przodu. Dodałabym do tego także słuchanie rad nauczycieli. Posiadają oni cenną wiedzę i doświadczenie, którymi chętnie się dzielą.