Tomasz Gabrusewicz

Złoty medalista Mistrzostw Europy
Jodo 3 dan

Kiedy i gdzie zacząłeś trening Jodo?

Treningi Jodo zacząłem w trakcie wyjazdu szkoleniowego do Szwecji. Byłem tam niedługo po zdaniu egzaminu na 1 dan iaido z sensei Adamem Kitkowskim. Ćwiczyliśmy w dojo sensei Takao Momiyamy. Był to 2013 rok.

Dlaczego zacząłeś ćwiczyć Jodo?

Wydawało mi się to naturalną koleją rzeczy, że ćwicząc iaido, aby rozwijać swoje umiejętności powinienem poszerzyć trening o jodo. Robili tak najlepsi iaidocy w Polsce (sensei Kitkowski, sensei Machura) i poza nią. 

Opisz swój typowy trening Jodo.

Nie decydowałem o moim treningu. Decydowali nauczyciele. Zawsze starałem się trenować z sensem, choć nie zawsze to wychodziło.

Opisz pierwsze MEJ w których wziąłeś udział. Opowiedz o swoich wrażeniach z tych zawodów.

Pierwsze ME to 2013 rok i Linz, niedługo po tym, jak rozpocząłem przygodę z jodo. Było to ogromne wyróżnienie, jednak też spory stres, gdyż sam sobie narzuciłem wysokie oczekiwania co do wyniku… Skończyło się tuż za podium.

Który moment mistrzostw najbardziej zapadł Ci w pamięć?

ME 2014 Turyn. Przed finałem, może z 5 minut przed wejściem na shiai sensei Łukasz Machura powiedział mi: “teraz już możesz finiszować na maxa”.  Było to nawiązanie do mojej przeszłości sportowej jako kolarza szosowego. Nie będę tego rozwijał, bo miejsca zabraknie :)

Czy masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na walkę ze stresem w czasie zawodów?

Nie skupiałem się na wyniku. Raczej skupiam się na tym, by pokazać jak najlepiej  to, czego mnie uczono i co zrozumiałem. Często to czego mnie uczono, nie idzie w parze z tym, co zrozumiałem :)

Jaki jest dla Ciebie najbardziej wymagający aspekt Jodo?

Zrozumienie kata. Jego sens w całym treningu mentalnym i fizycznym.

Przedstaw swoje osiągnięcia zawodnicze w Jodo na Mistrzostwach Europy oraz na innych turniejach.

2013 rok i wygrany turniej w szwedzkim Falkenbergu, XIII Mistrzostwa Europy Jodo w Turynie we Włoszech: 1 miejsce shodan i 3 miejsce drużynowo, XIV Mistrzostwa Europy Jodo w Szwecji: 3 miejsce drużynowo.

Jakie cele stawiasz sobie dzisiaj?

Trenować.